Kamil Erdem
Müziğe klasik gitarla başlayan Kamil Erdem, zamanla caza ve temel seslere duyduğu ilginin etkisiyle bas gitar ve kontrbasa yöneldi. Seksenli yıllarda başlayan profesyonel kariyeri süresince yirmiden fazla ülkede konserler veren Erdem'in Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu'ya özgü müziklere olan merakı müzikal kimliğinde çok etkili olmuş, hem çalış tarzına hem de bestelerine yansımıştır. Cazın ana akımı da (mainstream jazz) Erdem'in gerek müzisyenlik gerekse eğitmenlik yaşamında önemli bir yer oluşturmuştur.

Erdem 1990'da Asiaminor topluluğunu kurdu. Asiaminor, konserleri ve albümleriyle 10 yıldan uzun bir süre gerek Türkiye'de gerekse yurtdışında kalıcı bir yer edindi. Erdem'in Asiaminor için bestelediği, caz ve geleneksel müzik anlayışındaki emprovizasyonların iç içe olduğu parçalarla "Sokak Boyunca" (1991), "Longa Nova" (1996) ve "Kedi Rüyası" (1997) albümleri yayınlamış, topluluk Avrupa konserlerinin yanısıra üç kez de ABD turnesine çıkmıştır.

2001'de yayınlanan solo bas gitar albümü "Bir Bas Masalı"nda dünyanın farklı bölgelerinin müziklerinden edindiği izlenimleri solo bas gitar için yaptığı bestelerle yansıtan Erdem, Polonya, Almanya, G.Afrika, ABD ve Türkiye'de solo bas gitar konserleri vermiş ve master class çalışmaları düzenlemiştir.

Kamil Erdem, farklı türlerdeki uluslararası projelerde birçok Avrupalı, Orta Doğulu ve Amerikalı müzisyenlerle konser ve albüm çalışmaları yapmış, 2008'de Türk ve Avrupalı müzisyenlerden oluşan "Kamil Erdem Quartet - Odd Tango", 2010'da ise Fransız akordiyoncu Rene Sopa ile ortak çalışmaları "Kamil Erdem-René Sopa Quartet" albümleri yayınlanmıştır.

Müzisyenliğinin yanısıra, eğitmen olarak da uluslararası etkinliklerde bulunan Erdem, 1998'den bu yana Polonya, ABD, Avusturya, Hollanda ve Güney Afrika'nın tanınmış eğitim kurumlarında atölye, seminer ve master class çalışmaları düzenlemiş, 2001-2016 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

2017'den bu yana klasik gitar çaldığı projelere ağırlık veren Erdem'in baştan sona klasik gitar çaldığı Interactions albümünün ilk teklisi Paraguay 2022'de yayınlandı. Çeşitli latin müzikleriyle Türk müziğinin kaynaştığı bestelerden oluşan albümün tamamı Ocak 2023'te yayınlanacak.
KODH